Çorum Veteriner

Çorum Veteriner – Evcil Hayvanınız İstenmeyen Bir Şey Yutarsa

Sahneyi hayal edin, köşeyi dönün, köpeğinizin ağzında spor salonu çorabı var. “Bırak” demek için nefes almadan önce, hoop, çorap bütün olarak yutulur. Maalesef şimdi ne olacak? Görünüşe göre, köpeklerin ağızlarında olmaması gereken bir şeyle ortaya çıktıkları, ışık hızından daha hızlı yutabilecekleri yazılı olmayan bir yasa gibi görünüyor. Bu hikayeyi Çorum Veteriner Kliniği olan Bahçeli Veteriner olarak milyonlarca kez dinledik ve Charlie sahneye çıktığından beri bunu birkaç kez deneyimledim.

Birçok evcil hayvan sahibi için bu, ya bilerek bir dehşet duygusu yaratır ve diğerleri için radarda bir hata bile olmaz. Doğru cevabın ne olduğunu nasıl anlarsınız? Cevap bağlıdır. Bu, ne yuttuklarına, ne kadar zaman önce yuttuklarına ve evcil hayvanın özel geçmişine bağlıdır.

Çorum Veteriner – Ne Yapmalısınız?

Şimdi, evcil hayvanınız sahip olmaması gereken bir şeyi yutarsa ne yaparsınız? İnternette kaç kez okumanıza rağmen ASLA evde kusturmaya çalışmamalısınız. Bu berbat bir fikir! Eğer evcil hayvanınızın ağzına veya yemek borusuna bir şey takılmışsa, bariz bir sıkıntı içindeyse veya boğuluyorsa, onu mümkün olan en kısa sürede veterinere götürmeniz gerekir! Sadece güvenliyse nesneleri ağızlarından çıkarmaya çalışın.

Bahçeli Veteriner – Dikkat Edin

Evcil hayvanınızın bir nesneyi yuttuğunu görürseniz, tavsiye için hemen Çorum’un Bahçeli Veteriner kliniğimizi arayın. Bazen nesne yeterince küçük ve yumuşaksa ve fazla zaman geçmediyse, güvenli bir şekilde kusturma ve hatta endoskopi de dahil olmak üzere çeşitli farklı yöntemler kullanarak onu çıkarabiliriz. Ondan ayrılmak ve sorun olmayacağını ummak, yutulan nesnenin mideye veya ince bağırsağa takılmasıyla bir felaket reçetesi olabilir.

Evcil hayvanınız bir şeyi yutmuşsa, veteriner hekime danışmadıysanız ve ardından evcil hayvanınız yemeğini bıraktıysa veya kusarsa, bağırsak tıkanıklıkları hızla ilerleyerek yaşamı tehdit edici hale gelebileceğinden acil olarak veterinere gitmeniz gerekecektir.